DRQ125-4R7-R
DigiKey Part Number
513-1286-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1286-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1286-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRQ125-4R7-R
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.274UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 21.1 µH Inductance - Connected in Series 5.274 µH Inductance - Connected in Parallel 10.5mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 7.18 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRQ125-4R7-R Models
Category
Current Saturation - Parallel
9.71 A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current Saturation - Series
4.86 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
10.5mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
42mOhm
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
5.274 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
21.1 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
7.18 A
Height
0.236" (6.00mm)
Current Rating - Series
3.59 A