DRQ125-8R2-R
DigiKey Part Number
283-DRQ125-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DRQ125-8R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DRQ125-8R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRQ125-8R2-R
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.048UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 32.19 µH Inductance - Connected in Series 8.048 µH Inductance - Connected in Parallel 17.6mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 5.54 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRQ125-8R2-R Models
Category
Current Saturation - Parallel
7.86 A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current Saturation - Series
3.93 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
17.6mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
70.5mOhm
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
8.048 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
32.19 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
5.54 A
Height
0.236" (6.00mm)
Current Rating - Series
2.77 A