BM28B0.6-44DP/2-0.35V(53) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Image for BM28B0.6-44DP/2-0.35V(53) is not available
BM28B0.6-44DP/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
26-BM28B0.6-44DP/2-0.35V(53)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28B0.6-44DP/2-0.35V(53)
Description
CONN HDR SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
46 (44 + 2 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM28B0.6-44DP/2-0.35V(53) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
46 (44 + 2 Power)
Height Above Board
0.018" (0.46mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)