DF14A-8P-1.25H(56) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 2,169
Datasheet
Connector Header Surface Mount, Right Angle 8 position 0.049" (1.25mm)
DF14A-8P-1.25H(56)
DigiKey Part Number
H10351TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF14A-8P-1.25H(56)
Description
CONN HEADER SMD R/A 8POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF14A-8P-1.25H(56) Models
Category
Contact Length - Mating
0.086" (2.20mm)
Mfr
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin-Copper
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Beige
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
150V