IPD40N03S4L08ATMA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 9,247
Datasheet
N-Channel 30 V 40A (Tc) 42W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
IPD40N03S4L08ATMA1
DigiKey Part Number
IPD40N03S4L08ATMA1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD40N03S4L08ATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 40A TO252-31
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1520 pF @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
42W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.3mOhm @ 40A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 13µA