IPP100N12S305AKSA1
DigiKey Part Number
IPP100N12S305AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP100N12S305AKSA1
Description
MOSFET N-CHANNEL_100+
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 120 V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP100N12S305AKSA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
185 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11570 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
120 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.1mOhm @ 100A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 240µA