IPP100N12S305AKSA2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 5,990
Datasheet
N-Channel 120 V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP100N12S305AKSA2
DigiKey Part Number
448-IPP100N12S305AKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP100N12S305AKSA2
Description
MOSFET_(120V 300V)
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IPP100N12S305AKSA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
185 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11570 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
120 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.1mOhm @ 100A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 240µA