IXFK26N90 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
IXYS
In Stock: 18
Datasheet
N-Channel 900 V 26A (Tc) 560W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
IXFK26N90
DigiKey Part Number
IXFK26N90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK26N90
Description
MOSFET N-CH 900V 26A TO-264
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
240 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10800 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
560W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
300mOhm @ 13A, 10V