IXFN36N60 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 600 V 36A (Tc) 520W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
IXFN36N60
DigiKey Part Number
IXFN36N60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFN36N60
Description
MOSFET N-CH 600V 36A SOT-227B
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
325 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9000 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
520W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 500mA, 10V