STE40NC60 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
IXYS
In Stock: 308
In Stock: 1
N-Channel 600 V 40A (Tc) 460W (Tc) Chassis Mount ISOTOP
STE40NC60
DigiKey Part Number
497-STE40NC60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STE40NC60
Description
MOSFET N-CH 600V 40A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
430 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11100 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
460W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
ISOTOP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
130mOhm @ 20A, 10V