IXTH75N10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 440
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
In Stock: 16
Microchip Technology
In Stock: 0
onsemi
onsemi
In Stock: 295
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
N-Channel 100 V 75A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH75N10
DigiKey Part Number
IXTH75N10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH75N10
Description
MOSFET N-CH 100V 75A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
260 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4500 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20mOhm @ 37.5A, 10V