1206Y0500104KNT
DigiKey Part Number
1608-1442-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1442-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1442-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y0500104KNT
Description
CAP CER 0.1UF 50V X8R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206Y0500104KNT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)