30KPA45CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Microchip Technology
77.4V Clamp 391.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA45CA-B
DigiKey Part Number
30KPA45CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA45CA-B
Description
TVS DIODE 45VWM 77.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
30KPA45CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
391.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
50.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V