GTCA28-900M-R20
DigiKey Part Number
GTCA28-900M-R20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTCA28-900M-R20
Description
GDT 90V 20KA 2 POLE THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 90 V 20000A (20kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
90 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)