CM35-1.9-01AC
DigiKey Part Number
1681-1007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM35-1.9-01AC
Description
TEM 12.19X5.99X1.65MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 5.2W @ 27°C 1.9 A 85°C
Category
Height
1.65mm
Manufacturer
Marlow Industries, Inc.
Number of Stages
1
Series
Current - Max
1.9 A
Packaging
Tray
Voltage - Max
4.2 V
Part Status
Active
Resistance
1.87 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
85°C
Size / Dimension
Rectangular - 12.19mm L x 5.99mm W
Features
Lead Wires, Exterior Metallization (Both Sides)
Qmax @ Th
5.2W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
71°C @ 27°C