15KP33A-TP
DigiKey Part Number
15KP33A-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
15KP33A-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP33A-TP
Description
TVS DIODE 33VWM 54.8VC R6
Customer Reference
Detailed Description
54.8V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
54.8V