5.0SMLJ18CA-TP
DigiKey Part Number
5.0SMLJ18CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMLJ18CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMLJ18CA-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMLJ18CA-TP
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 172A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMLJ18CA-TP Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
172A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V