5KP33A-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,046
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 12
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 989
Similar
In Stock: 0
Microchip Technology
53.3V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Micro Commercial Components Corporate Video
5KP33A-TP
DigiKey Part Number
5KP33A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
5KP33A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP33A-TP
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC R6
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V