ESDSBSLC3V3LT-TP
DigiKey Part Number
353-ESDSBSLC3V3LT-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-ESDSBSLC3V3LT-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-ESDSBSLC3V3LT-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDSBSLC3V3LT-TP
Description
TVS DIODE 3.3VWM 5VC DFN10063
Customer Reference
Detailed Description
5V Clamp 13A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006-3
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
65W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Steering (Rail to Rail)
Capacitance @ Frequency
1pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
3.5V
Package / Case
SC-101, SOT-883
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
5V