P5KE33A-TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 575
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
53.3V Clamp 9.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-15
P5KE33A-TP
DigiKey Part Number
353-P5KE33A-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P5KE33A-TP
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO15
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V