30KPA43CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,286
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
73V Clamp 415.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA43CAE3/TR13
DigiKey Part Number
30KPA43CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA43CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 43VWM 73VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
415.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
73V