APT6013JLL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
STMicroelectronics
N-Channel 600 V 39A (Tc) 460W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
APT6013JLL
DigiKey Part Number
APT6013JLL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT6013JLL
Description
MOSFET N-CH 600V 39A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5630 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
460W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
130mOhm @ 19.5A, 10V