QXK2E685KTP7FX
DigiKey Part Number
QXK2E685KTP7FX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXK2E685KTP7FX
Description
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QXK2E685KTP7FX Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.201" L x 0.500" W (30.50mm x 12.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.055" (26.80mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
125V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
250V