UPJ1J471MHD6AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 14
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 3,565
Datasheet
Image for UPJ1J471MHD6AA is not available
UPJ1J471MHD6AA
DigiKey Part Number
UPJ1J471MHD6AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1J471MHD6AA
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
63 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C