EEF-CX0J121R
DigiKey Part Number
PCE4817TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4817CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4817DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CX0J121R
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
120 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-CX0J121R Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
5.1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm