EEF-SX0E331ER
DigiKey Part Number
PCE4827TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4827CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4827DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SX0E331ER
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-SX0E331ER Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
6.3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm