HSTT25-48-TL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panduit Corp
In Stock: 800
Datasheet
Image for HSTT25-48-TL is not available
HSTT25-48-TL
DigiKey Part Number
HSTT25-48-TL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-48-TL
Description
HEATSHRINK 1/4" X 4' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Flame Retardant, UV Resistant
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)