HSTT25-QC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Clear 25.0' (7.6m)
HSTT25-QC
DigiKey Part Number
298-13652-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-QC
Description
HEATSHRINK 1/4" X 25' CLEAR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Length
25.0' (7.6m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)