HSTTA50-1.18-5M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
3M
In Stock: 0
Datasheet
Direct
3M
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 900
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 3 to 1 Black 0.098' (30.00mm, 1.18")
HSTTA50-1.18-5M
DigiKey Part Number
HSTTA50-1.18-5M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTA50-1.18-5M
Description
HEATSHRINK 1/2" X 0.098' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.160" (4.06mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.070" (1.78mm)
Bulk
Features
Adhesive Lined, Corrosion Resistant, Flame Retardant, Moisture Resistant
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
0.098' (30.00mm, 1.18")
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)