PM5175.682NLT is available for purchase but is not normally stocked.
CODACA
In Stock: 887
Datasheet
6.8 µH Unshielded Inductor 6.4 A 28.6mOhm Max Nonstandard
Composite Core Power Inductor PA/PM5175 Series
PM5175.682NLT
DigiKey Part Number
553-PM5175.682NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5175.682NLT
Description
FIXED IND 6.8UH 6.4A 28.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
28.6mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
6.6A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)