NP90N06VLG-E1-AY is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 3,062
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2,268
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 517
In Stock: 173
STMicroelectronics
Toshiba Semiconductor and Storage
N-Channel 60 V 90A (Tc) 1.2W (Ta), 105W (Tc) Surface Mount TO-252
NP90N06VLG-E1-AY
DigiKey Part Number
NP90N06VLG-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP90N06VLG-E1-AY
Description
MOSFET N-CH 60V 90A TO252
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NP90N06VLG-E1-AY Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
135 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6900 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta), 105W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.8mOhm @ 45A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA