RB400VA-50TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 4,857
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 5,261
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
KYOCERA AVX
Diode 40 V 500mA Surface Mount TUMD2
RB400VA-50TR
DigiKey Part Number
846-RB400VA-50TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB400VA-50CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB400VA-50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB400VA-50TR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA TUMD2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
125pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
TUMD2
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 500 mA