RB400VAM-50TR
DigiKey Part Number
RB400VAM-50TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB400VAM-50CT-ND - Cut Tape (CT)
RB400VAM-50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB400VAM-50TR
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 500MA TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 500mA Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB400VAM-50TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
130pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 500 mA