CPI-148-24-90T-67
DigiKey Part Number
2223-CPI-148-24-90T-67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPI-148-24-90T-67
Description
BUZZER PIEZO 24V 13.9MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 24 V 20mA 4.1kHz 90dB @ 24V, 10cm Through Hole PC Pins
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 24V, 10cm
Series
Current - Supply
20mA
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Washable
Input Type
DC
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
24 V
Mounting Type
Through Hole
Voltage Range
15 ~ 28V
Termination
PC Pins
Frequency
4.1kHz
Size / Dimension
0.547" Dia (13.90mm)
Technology
Piezo
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)