TBL003-254-02GR-2OR
TBL003-254-02GR-2OR
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL003-254-02GR-2OR
DigiKey Part Number
102-6385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL003-254-02GR-2OR
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 2.54,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL003-254-02GR-2OR Models
Category
Wire Gauge
20-24 AWG
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless
Packaging
Tray
Features
Interlocking (Side), Lever Actuated
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
2 A
Base Product Number
Voltage
150 V