TBL003-254-03GR-2OR
TBL003-254-03GR-2OR
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL003-254-03GR-2OR
DigiKey Part Number
102-6386-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL003-254-03GR-2OR
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBL003-254-03GR-2OR Models
Category
Wire Gauge
20-24 AWG
Wire Termination
Screwless
Features
Interlocking (Side), Lever Actuated
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
3
Pitch
0.100" (2.54mm)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
2 A
Base Product Number
Voltage
150 V