Image for MTSW-103-22-G-D-420 is not available
MTSW-103-22-G-D-420
DigiKey Part Number
MTSW-103-22-G-D-420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-103-22-G-D-420
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-103-22-G-D-420 Models
Category
Contact Length - Mating
0.420" (10.67mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A