QTH-020-01-F-D-DP-A-K
DigiKey Part Number
SAM11618-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QTH-020-01-F-D-DP-A-K
Description
CONN DIFF ARRAY PLG 40P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Differential Pair Array, Male Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QTH-020-01-F-D-DP-A-K Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Male
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.160" (4.06mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)