QTH-020-01-F-D-DP-A-K-TR
DigiKey Part Number
612-QTH-020-01-F-D-DP-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-QTH-020-01-F-D-DP-A-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-QTH-020-01-F-D-DP-A-K-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QTH-020-01-F-D-DP-A-K-TR
Detailed Description
40 Position Connector Differential Pair Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QTH-020-01-F-D-DP-A-K-TR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Mated Stacking Heights
5mm
Height Above Board
0.160" (4.06mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)