BSH0401P16A2A
DigiKey Part Number
4008-BSH0401P16A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSH0401P16A2A
Description
MOTOR 40MM IP54 KEY ENC SINGLE16
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 10000 RPM 166W 400VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSH0401P16A2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
26.1 / 184
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
166W
Series
Size / Dimension
Square - 1.570" x 1.570" (39.88mm x 39.88mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.980" (24.89mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
1.180" (29.97mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
400VAC