MVA591-80A-230V
DigiKey Part Number
4106-MVA591-80A-230V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVA591-80A-230V
Description
MULTI METER LED PANEL MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Multifunction Meter LED - Dual Color Characters Display Panel Mount - Bezel
Category
Number of Characters Per Row
3, 3
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Display Characters - Height
0.339" (8.60mm)
Packaging
Box
Voltage - Supply
230VAC
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Square - 46.50mm x 46.50mm
Type
Multifunction Meter
Mounting Type
Panel Mount - Bezel
Measuring Type
Current, Frequency, Voltage
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Range
4 ~ 80A, 230VAC, 50Hz
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Display Type
LED - Dual Color Characters
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C