VAF39A-110V-CU-ROHS
DigiKey Part Number
4106-VAF39A-110V-CU-ROHS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VAF39A-110V-CU-ROHS
Description
AMMETER/VOLTMETER LED PANEL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ammeter, Voltmeter LED - Red Characters Display Panel Mount
Category
Display Characters - Height
0.580" (14.73mm)
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Voltage - Supply
110VAC
Series
Panel Cutout Dimensions
Square - 91.50mm x 91.50mm
Packaging
Box
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Ammeter, Voltmeter
Ingress Protection
IP51 - Dust Protected
Measuring Type
Current (3-Phase), Voltage
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C