10PCV2415
DigiKey Part Number
CC1161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10PCV2415
Description
SSR RELAY SPST-NO 15A 100-240V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10PCV2415 Models
Category
Voltage - Input
2 ~ 10VDC
Mfr
Voltage - Load
100 V ~ 240 V
Series
Load Current
15 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C