RMCF0402FT10M0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 93,936
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Vishay Dale
10 MOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0402FT10M0
DigiKey Part Number
RMCF0402FT10M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0402FT10M0CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0402FT10M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0402FT10M0
Description
RES 10M OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0402FT10M0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)