STEVAL-ISA055V1
DigiKey Part Number
497-8219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STEVAL-ISA055V1
Description
EVAL BOARD FOR ST1S12
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ST1S12 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
700mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Input
2.5V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.7MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
ST1S12
Voltage - Output
1.2V