STP310N10F7
DigiKey Part Number
497-13233-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP310N10F7
Description
MOSFET N CH 100V 180A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 180A (Tc) 315W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP310N10F7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
180 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12800 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
315W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.7mOhm @ 60A, 10V