STP315N10F7
DigiKey Part Number
497-14717-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP315N10F7
Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 180A (Tc) 315W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP315N10F7 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
180 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12800 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
315W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.7mOhm @ 60A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA