AVR-M2012C120MT6AB
DigiKey Part Number
445-2547-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-2547-1-ND - Cut Tape (CT)
445-2547-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-M2012C120MT6AB
Description
VARISTOR 12V 60A 0805
Detailed Description
12 V 60 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVR-M2012C120MT6AB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
14.4 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
60 A
Series
Energy
0.2J
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
7.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
9.6 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
12 V