C1005X7R1C103M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 1,73,900
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 75,287
Datasheet
Similar
Similar
10000 pF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C1005X7R1C103M
DigiKey Part Number
445-4943-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X7R1C103M
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005X7R1C103M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)