CRG1206F200R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 925
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 62,654
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 11
Upgrade
Vishay Dale
Bourns Inc.
200 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
CRG1206F200R
DigiKey Part Number
CRG1206F200R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG1206F200R
Description
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG1206F200R Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)